* 26.08.1907 v Dobrušce
† 01.08.1983 v Dobrušce
Narodil se v Dobrušce v rodině dělníka, jeho otec se věnoval mnohé dobrovolnické činnosti v oblasti divadla a pečoval o zahrady továren Liznar a Krauser. Maminka hodně četla a byla údajně velkou vlastenkou. Jan Klen byl divoké dítě. Vyučil se knihařem v knihařství Františka Ševce v Dobrušce a spolu s bratrem vedl od 30. do 50. let minulého stol. v čp. 317 malou knihařskou dílnu (než jim byla minulým režimem činnost zakázána). Poté byl ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzen k dlouholetému vězení. Rehabilitován byl po roce 1968.
Již v útlém věku si Jan Klen našel zálibu ve sběratelství, zejména v oblasti prehistorie. A snad by to bylo spíše ke smíchu jeho okolí, kdyby se nesetkal s královéhradeckým archeologem Ludvíkem Domečkou a zejména s profesorem Karlem Absolonem. Absolon poznal v mladém sběrateli vážného pracovníka a zasadil se o jeho odborný výcvik. Jak dokládají také archivní materiály, mezi oběma se rozvinula bohatá korespondence a nakonec i osobní přátelství.
Jan Klen nakonec pro své nadšení získal okruh spolupracovníků i v Dobrušce a okolí (L. Kujal, J. Němeček), šířil osvětu a povědomí o tom, že je třeba chránit a evidovat nálezy dob dávno minulých. Chodil poli a lesy a sbíral pozůstatky lidské činnosti, mnohdy na objevených lokalitách prováděl samostatné výzkumy. Tímto se začala rozrůstat jeho vlastní sbírka archeologických nálezů, o nichž vedl pečlivé deníky po vzoru profesionálů. (Dodejme, že Jan Klen se archeologii začal věnovat v době, kdy profesionálních archeologů bylo zoufale málo, navíc před platností sbírkového zákona. Dnes jsou archeologické výzkumy pouze v rukou profesionálních badatelů.) Klenova sbírka je natolik rozsáhlá, že podává reprezentativní obraz o časově souvislém pravěkém osídlení dobrušské kotliny a jejího okolí.
Jan Klen zemřel 1. srpna 1983 v Dobrušce a je zde i pochován. Jako zdravý patriot si dle vzpomínek Josefa Ptáčka přál, aby jeho sbírky byly umístěny v dobrušském muzeu. Sám údajně říkal: „lidi to musej vidět!“ Zastával názor, že „nálezy patří tam, kde byly objeveny, nemají takovou cenu v muzeích velkých, kde zpravidla skončí pouze v depozitářích“. Naše přání je stejné. Dobrušské vlastivědné muzeum spravuje velkou část Klenovy sbírky. Obsahuje na tisícovku předmětů od paleolitu po středověk, z toho necelou polovinu představuje zoologický kosterní materiál, zastoupeny jsou kamenné štípané a broušené nástroje, keramika, ale i bronzové a železné předměty a středověké kachle. Sbírka se neustále rozrůstá. V roce 2023 byla uspřádána výstava věnovaná výročí úmrtí tohoto výjimečného amatérského archeologa.
Publicita