Poměrně obsáhlým fondem dobrušského muzea jsou staré tisky, tedy knihy vydané do roku 1850. Jde celkem o 150 knih, většinou pocházejících z 18. a 19. století, i když jsou mezi nimi i starší exempláře. Sbírka starých tisků patří k nejlépe zpracovaným muzejním fondům. V roce 1974 všechny tyto knihy odborně určila o podle Knihopisu starých českých tisků zařadila Dr. Wižďálková z Národní knihovny v Praze. Nové přírůstky jsou pak odborně zpracovávány ve spolupráci s Vladimírem Jarým, expertem na staré tisky z Muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. O starých tiscích v našem a rychnovském muzeu byla také vydána speciální publikace.
K nejstarším exemplářům dobrušské sbírky starých tisků patří například Melantrichova bible z roku 1577. Kniha, která se kdysi zúčastnila jako reprezentativní předmět Národopisné výstavy českoslovanské, kam ji pravděpodobně zavezl sám organizátor této výstavy František Adolf Šubert, málem nakonec skončila v ohni. Zachránil ji pan Václav Matouš, který ji posléze daroval našemu muzeu. V letech 1995 - 1996 prošla restaurátorskou péčí knihařství pana Jiřího Fogla v Žamberku, jehož zásah knize vrátil její původní krásu. Restaurátorská práce byla značně náročná, protože knihu bylo nutné rozebrat na listy, znovu svázat a některé chybějící části listů dolít novým papírem. Dílo se však zdařilo, stejně jako všechny ostatní restaurátorské práce, které pan Fogl pro dobrušské muzeum dělal, je ozdobou našich sbírek a často je tato bible také vystavována.
Ještě starším tiskem je bible Pavla Severína z Kapí Hory, vydaná v roce 1529. Pochází ze starých sbírek a do muzea ji daroval v roce 1931 dobrušský děkan Josef Domašínský.
Většina starých tisků jsou knihy s náboženským obsahem. Jednu z mála výjimek tvoří Poselkyně starých příběhův českých Jana Františka Beckovského, vydaná v Praze roku 1700. Z obrozeneckých časů pochází Nová kronika česká od rychnovského rodáka Františka Martina Pelcla, prvního profesora české řeči a literatury na pražské univerzitě, či Nově nalezená kunštovní knížka, obsahující různé rady pro domácnost a hospodářství, nebo Mravní a krátké povídky na obdarování školní mládeže od Josefa Sychry, vydané královéhradeckým nakladatelem Janem Pospíšilem v roce 1824.
Knihy ze sbírek dobrušského muzea jsou také výmluvnými svědky náboženských zápasů 17. a 18. století. Najdeme mezi nimi známý Kleychův Kancionál, vydaný českým evangelickým emigrantem v Žitavě v roce 1717, který byl do naší země pašován evangelickými emisary pro jejich tajné souvěrce "skrytého semene". Z dalších protestantských knih uveďme alespoň Kancionál Jan Theofila Elsnera vydaný v Berlíně roku 1753, nebo známou berlínskou bibli z roku 1813, kterou v našem kraji rozšiřoval František Vladislav Hek.
Z katolických knih se ve sbírkách dobrušského muzea nachází například Postilla, aneb celoroční vejkladové na všechny nedělní i sváteční epištoly, kterou vydal v Praze u Ignáce Františka Průši známý jezuita Antonín Koniáš. Od něho máme ještě kancionál, který vydával náhradou za odevzdané či zabavené nekatolické knihy. Pozoruhodné staré tisky darovala dobrušskému muzeu paní Valterová z Pulic a paní Machová z Bystrého. Je mezi nimi například i katolická bible z roku 1780.
Někdy je kniha zajímavá i tím, kdo byl jejím majitelem. Tak se do muzejních sbírek dostala i Bible svatováclavská z roku 1771, která nese na přídeští ručně psanou poznámku, že kdysi patřila mezi knihy obrozeneckého kněze Josefa Liboslava Zieglera.
Většina starých tisků ve sbírkách dobrušského muzea je psána v jazyce českém nebo německém. Najdou se zde však i knihy ve francouzštině, ba i Třetí kniha Mojžíšova, vydaná v Praze roku 1807 v jazyce hebrejském.
Staré tisky patří k těm vzácným exemplářům, které zpravidla dokáží vyprávět své příběhy. Nejen o době, v níž vznikly, ale i o svých vlastních leckdy velice poutavých až dobrodružných osudech. A to nepochybně zvyšuje jejich historickou cenu a mění je z nic neříkajících suchopárných liter v živé svědky naší minulosti.
Beckovského Poselkyně starých příběhů českých | Melantrichova bible |
Kancionál | Kancionál |
Svatováclavská bible | Ilustrace ve Svatováclavské bibli |
Publicita