Jednou z nejvýznamnějších nemovitých kulturních památek Dobrušky je budova bývalé synagogy, která připomíná téměř půltisíciletou historii dobrušské židovské obce. První židovští obyvatelé přišli do Dobrušky někdy okolo poloviny 16. století, kdy se zde usadili židé vypovězení z královských měst. Dlouhá desetiletí žili volně v nájmu po celém městě. Až počátkem století 18. přišlo nařízení, že se židovská populace má soustředit do vyhrazeného ghetta. Dobrušští židé tedy dostali několik domů na dnešním Šubertově náměstí do dědičného pronájmu. V této době, okolo roku 1621, také vyrostla první budova synagogy.
Synagoga několikrát vyhořela, naposledy při velkých požárech Dobrušky v letech 1806 a 1866. Po tomto požáru dostala synagoga současnou novogotickou tvář. Jako unikátní památka se zachoval originální plán rekonstrukce a přestavby synagogy z roku 1867, na němž jsou vyznačeny jak nově postavené části, tak ale i dřívější zdivo, které nebylo požárem zničeno. Jedno a půl století starý plán ve srovnání se současným výzkumem tak umožní udělat si představu o tom, jak synagoga vypadala před osudným rokem 1866.
V roce 2006 zakoupilo budovu bývalé synagogy město Dobruška a v roce 2010 proběhla rozsáhlá a náročná rekonstrukce. Výsledkem práce projektanta Duška a stavební firmy Štěpánek z Opočna, která byla hlavním dodavatelem prací, je výrazné zhodnocení historických a uměleckých kvalit celé stavby. Nešlo primárně o plnou obnovu synagogálního interiéru, protože stavba bude sloužit jiným účelům. Přesto se však podařilo zachovat a zvýraznit onoho genia loci, spojujícího dávnou židovskou minulost s naší dobou a připomínající dnes již bohužel definitivně uzavřené kapitoly minulosti města a regionu.
Rekonstrukcí získalo město Dobruška jednu z nejkrásnějších prostor, která bude sloužit provozování kulturních aktivit, především pak pro pořádání koncertů, pořadů uměleckého slova a poezie a příležitostně i výstavní činnosti. Do budoucna se pak počítá i s propojením se sousední budovou muzea a rozšířením stálé muzejní expozice. Spolu s nově rekonstruovaným Šubertovým náměstím tvoří bývalá synagoga, která je dominantou tohoto prostoru, jedno z nekrásnějších zákoutí historického jádra města Dobrušky.
Na místě původního dřevěného domku byla postavena v roce 1918 hoteliérem Václavem Rýdlem podle projektu významného českého architekta Jana Kotěry. Zadání zprostředkoval nakladatel Jan Laichter, bratr Rýdlovy manželky Anny, pro něhož Kotěra již dříve projektoval budovu nakladatelství v Praze. Nápisy na domě jsou dílem Anuše Laichterové, první ženy malíře Prokopa Laichtera. Vila sloužila pro potřeby rodiny Rýdlových a po smrti Václava Rýdla bylo přízemí pronajímáno. Od roku 1946 v něm bydlela rodina Pošarova, která v roce 1955 po smrti paní Rýdlové polovinu vily odkoupila. Počátkem 70. let získalo vilu město a zřídilo v něm klub důchodců.
V současné době je vila přiřazena k vlastivědnému muzeu. V patře se nachází stálá expozice vojenské geografie, viz Stálé expozice, a její přízemí je pronajímáno dobrušským zájmovým sdružením, spolkům, církvím i politickým stranám pro jejich zájmovou a schůzovou činnost. Lze ji využít jednorázově nebo pravidelně každý týden. K dispozici je velká klubovna asi pro 20 lidí, malá klubovna pro 6 lidí a herna. Lze využít i zařízenou kuchyň a WC. Za domem je zahrada.
Nájemné činí 100 Kč za akci do 4 hodin a 50 Kč za každou další započatou hodinu. Objednávky ve vlastivědném muzeu přijímá Gabriela Dušánková, tel. 494 629 667.
Publicita