Dominantu města tvoří zámek z let 1676-1690, který prošel vývojem od středověkého hradu až po barokní objekt a dnes patří mezi největší barokní celky východních Čech. Po ukončení nájezdu Švédů v roce 1640 získává Rychnovské panství rod Kolowratů Krakovských Liebstejnských. Díky nim můžete navštívit překrásný zámek ve slohu renesance s pozdější barokní úpravou. Ve svých historických interiérech skrývá mimořádně hodnotnou obrazárnu převážně barokního malířství. Knihovna obsahuje řadu rukopisů a prvotisků ze 13. až 16. století. Zvláštní oddělení tvoří kolowratská rodová galerie podobizen a loveckého zátiší. V prostorách zámku sídlí i expozice Muzea a galerie Orlických hor. Vedle sbírkových předmětů etnografického charakteru jsou zde obrazy, přírodovědné sbírky a archeologické nálezy regionu.
Kontakt: 605 267 238
E-mail: zamek-rychnov@kolowrat.com, pokladna-zamek@kolowrat.com
Web: www.zamekrychnov.cz
Na zámek navazuje kostel Nejsvětější Trojice, jehož kulisovité průčelí vytvořil J. B. Santini, a dále pozdně renesanční čtyřboká zvonice z roku 1604 se zvonem Kryštof, který v roce 1602 ulil Jan Benešovský z Moravské Třebové. Zvon o váze 7200 kg je co do velikosti, po pražském Zikmundu a královéhradeckém Augustinu, třetí největší v Čechách.
Další zajímavou památkou je židovská synagoga, která byla vybudována v roce 1782 poté, co požár v roce 1779 zničil původní synagogu z poloviny 17. století. Tato budova později prošla dvěma stavebními úpravami a bohoslužby se v ní konaly až do 2. světové války. V průběhu německé okupace českých zemí byla synagoga zpustošena. V 90. letech 20. století prošla synagoga opravou
Zdejší expozice judaismu v Podorlicku přibližuje život místních židovských komunit. Židovského původu byl i rychnovský rodák Karel Poláček, který se proslavil zejména jako spisovatel (např. kniha Bylo nás pět), ale i jako novinář, humorista a filmový scénárista. Jemu, jakožto jedné z nejvýznamnějších židovských osobností regionu a tím i symbolu hrůz holocaustu, je věnována expozice v rychnovské synagoze.
Kontakt: 494 539 027, 739 019 331
E-mail: mic@kulturark.cz
Web: www.moh.cz
Hlavní prostory Orlické galerie se nacházejí ve 2. patře kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou.
Dokumentuje české výtvarné umění od přelomu 19. a 20. století do současnosti, se zaměřením na díla, která místem vzniku, námětem nebo osobou autora mají vztah k regionu Orlických hor a Podorlicka.
Kontakt: 494 534 015
E-mail: galerie@moh.cz
Web: www.moh.cz
Muzeum se nachází na náměstí v budově bývalé radnice. Ve třech místnostech se nachází hračky z let 1880-1980. Snahou muzea je přiblížit život českých dětí v tomto období, proto jsou zde zastoupeny hračky převážně české a československé výroby.
Kontakt: 603 193 122, 732 781 228
E-mail: miroslavapech@seznam.cz
Web: www.muzeumhracek-rk.cz
Publicita