Renesanční zámek nad údolím Zlatého potoka stavěl český šlechtický rod Trčků z Lípy v průběhu druhé poloviny 16. stol. Velkorysost koncepce a značný rodový majetek byly předpokladem k výstavbě rozsáhlého areálu, rozvíjeného kolem hlavní zámecké budovy se třemi podlažími arkádových lodžií, otevřených do obdélného nádvoří. Interiéry zámku byly upravovány v duchu evropského aristokratického prostředí, hospodářsky využívané údolí nahradil nově založený přírodně krajinářský park s romantickými stavbami. Přes veškeré změny, kterými zámecký areál prošel, si dodnes udržel obrovskou historickou hodnotu a neopakovatelné kouzlo.
Expozice zámku zahrnuje bohatě vybavené historické interiéry s cennými solitérními kusy mobiliáře, náznakovou expozici vývoje nábytku, jedinečné sbírky obrazů, evropských i asijských zbraní, knih i etnografických předmětů z Afriky a Ameriky.
Kontakt: 494 668 216
E-mail: opocno@npu.cz
Web: www.zamek-opocno.cz
Budovu letohrádku nechal postavit za městským příkopem, v letech 1601–1602, majitel panství Jan Rudolf Trčka z Lípy dle předlohy královského letohrádku v pražské oboře v Bubenči. Jednopatrová, původně renesanční stavba, je situována v rovinaté horní části parku. K budově přiléhá schodišťová věž propojující jednotlivá patra. Letohrádek se zámeckou budovou spojuje 270 m dlouhá nadzemní zastřešená chodba. Na počátku 19. století byl letohrádek upraven v duchu klasicismu.
Koncem roku 2022 byla zahájena rekonstrukce střechy a podkroví budovy, následně proběhne i rekonstrukce ostatních pater.
Byl založen v 16. století jako součást opočenského panství rodu Trčků z Lípy. Jižní část parku, tehdy obora, sloužila nejen k lovu zvěře, ale také k chovu hospodářských zvířat, např. skotu a koní. Obora, obehnaná mohutným dřevěným plotem pokrytým šindelem, měla tehdy obrovskou rozlohu. Horní část parku (dnes oblast kolem letohrádku) se využívala především jako zahrada k pěstování zeleniny, konopí a ovocných stromů pro potřeby zámku.
Hlavní rekonstrukce - úprava parku proběhla na počátku 19. století, kdy Rudolf Josef Colloredo-Mannsfeld (1772-1843) nechal park přeměnit na přírodně krajinářský anglický park.
Současná rozloha parku je 22 ha.
Masivní hranolová renesanční stavba vybudovaná z lomového kamene (opuky z místních lomů) v roce 1594 Italem Simonem de Paret je součástí areálu kostela Panny Marie a zároveň jednou z hlavních dominant města. Součástí stavby jsou zvony sv. Ondřej z roku 1510 a sv. Václav z roku 1545.
Kvalitní kamenická práce z roku 1718 od italského sochaře Giovanna Battisty Bully zdobí Kupkovo náměstí. Obsahuje nadživotní plastiky morových světců (Roch, Šebestián, Karel Boromejský, František Xaverský) a korintský sloup s plastikou Panny Marie Immaculaty ve vrcholu.
Publicita