Školy si mohou na čísle 603 373 752 objednat na pracovní dny od 8 do 14 hodin komentované prohlídky.
Ve dnech 10. a 24. září a 15. a 29. října proběhnou v rámci výstavy přednášky o historii Dobrušky. Vždy v 17 hodin začne komentovaná prohlídka výstavy a v 18 hodin v přednáškovém sále hotelu přednáška. Vstupné dobrovolné.
Čtvrtek 10. září
Martina Beková: Dobruška před Dobruškou
V povídání archeoložky PhDr. Martiny Bekové na chvíli zapomeneme, že si Dobruška připomíná 700 let od své první písemné zmínky, a ponoříme se do minulosti ještě hlubší.
Čtvrtek 24. září
Jiří Mach: Dobruška a její privilegia
Přednáška autora výstavy SEDM ZASTAVENÍ SEDMI STALETÍ, historika, písmáka a dlouholetého ředitele dobrušského muzea Mgr. Jiřího Macha přiblíží městská práva a představí dokument, v němž je poprvé zmíněna Dobruška – tzv. Mutinovo narovnání z roku 1320. Originál této listiny s pečetí bude 26.–28. září 2020 vystaven v historické radnici.
Čtvrtek 15. října
J. Šindelář a B. Dragoun: Aplikace moderních metod v archeologii na příkladu kostela sv. Václava v Dobrušce
…aneb když se snoubí historie s nejmodernější technologií 21. století. Archeologové Bohumír Dragoun a Jiří Šindelář (GEO-CZ), kteří vedli nedestruktivní archeologický výzkum v kostele sv. Václava (včetně jeho krypt), vás seznámí s posledními závěry svého bádání a představí 3D modely gotické podoby kostela a prvků jeho interiéru.
Čtvrtek 29. října
Jiří Mach: Jak se poznávala dobrušská minulost
Přednáška autora výstavy Sedm zastavení sedmi staletí, historika, písmáka a dlouholetého ředitele dobrušského muzea Mgr. Jiřího Macha přiblíží dobrušské historiky a jejich dílo, zmíní kroniky a kronikáře a popíše trpělivou práci při poznání minulosti našeho města.